עכברים

אלעד הדברות
דרגו את המאמר

עכבר מצוי, מין מכרסם ממשפחת העכבריים, מכונה גם עכבר הבית. הקטן בסוגי המשפחה בישראל. מידותיו: אורך הגוף 7.5 ס"מ, אורך הזנב 7 ס"מ. משקלו כ-14 גרם. אין הבדלי גודל משמעותיים בין הזיווגים(הזכר והנקבה). יש פרטים בצבעים שונים: חום, אפור, לבן, שחור. לפרטים מסויימים בטן צהובה. תפוצה בעולם: מוצאו של העכבר הוא כנראה מדרום האזור הפליארקטי, אך בעקבות האדם הוא נפוץ בעולם כולו. תפוצה בישראל: נפוץ בארץ כולה. בדרך כלל הוא מתלווה לאדם, אך הוא מצוי גם בשטחי בר לרבות הנגב ועמק הערבה.

 

 

 

מבוא 

 

העכבר אוכל-כל, בעיקר זרעים אך גם חרקים ובעלי חיים קטנים, בדרך כלל חסרי חוליות, וירק. הוא ניזון גם מפסולת מזון של האדם. כל חושיו מפותחים. העכבר פעיל בעיקר בלילה, אך גם ביום. הוא מיטיב לטפס ולשחות. מסתתר בעיקר במחילות אותן הוא חופר בעצמו.

 

במקומות בהם המזון מצוי בשפע, חיים העכברים בצפיפות רבה ומפתחים ארגון חברתי משוכלל של חבורות בנות זכרים אחדים ונקבות אחדות. מקום מחייתו הטבעי של העכבר הינו בשטחי בר, אך במהלך השנים הסתגל למחייה בקרבת בני אדם.

 

 

רבייה: משך ההריון 20-21 יום. ההמלטות חלות בכל העונות ומספרן עשוי להגיע ל- 10-11 בשנה. הוולדות מגיעים לבגרות מינית כבר בגיל חודשיים. בסוג 15 מינים הנפוצים בעולם הישן (אירופה, אפריקה ואסיה). העכבר משמש כחיית מעבדה בעיקר בשל העלויות הנמוכות של גידולו והמגוון בין המינים. במהלך המחקר המדעי אף פותחו מינים חדשים. העכבר נחשב כמטרד תברואתי ומזיק לחקלאות, שכן ביכולתו להעביר מחלות זיהומיות.

 

עכבר לבן (Mus musculus)

 

העכבר הלבן הוא הוריאציה הלבקנית של העכבר המצוי. נחשב לחיית מעבדה מהמקובלות ביותר, הן במדעי ההתנהגות והן בתחום הרפואה. זוהי חיה חברתית, אוכלת-כל, המעדיפה גרעינים למיניהם וגבינות קשות.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

שתפו ברשתות החברתיות ותיהנו מעשרה אחוזי הנחה
Call Now Button
1
אנו זמינים עבורכם 24/7 גם בWhatsApp. לחצו על הסימן של ההודעה ומיד תועברו לצ'ט עם נציג.
Powered by
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support